Setkání se zúčastnilo několik desítek lidí z odborné veřejnosti. Objevili se tu zástupci ministerstev, Asociace zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením, experti na sociální problematiku i zástupci některých podniků. „Projekt je to zajímavý. Ohlasy jsou různorodé, protože k tomu každý přistupuje po svém a dává do toho trochu svého pohledu ze zkušenosti,” nechal se slyšet někdejší náměstek ministryně práce a sociálních věcí pro zaměstnanost Jiří Vaňásek.
„Odnáším si každopádně ucelený přehled o stavu a také o tom, že sociální podnikání jde správným směrem. Je potřeba využít všech příležitostí a tato je poměrně výživná,” připomněl Karel Rychtář, místopředseda AZZP.
Pro hlavního manažera projektu Karla Machotku je nejzásadnější to, že se podařilo zainteresované strany dostat na jedno místo. „To základní jádro odborníků se setkání zúčastnilo a dostali jsme relevantní zpětnou vazbu. Základ projektu tak, jak je nastavený, je nastavený asi správně. Byly tu body, na které nám stakeholdeři doporučili větší soustředění jako je například ergodiagnostika,” uvedl Machotka.
Ergoprogress zavádí zejména čtyři důležité moduly, na nichž by měl být postavený základ integračního sociálního podniku (dále ISP) se zaměřením na zaměstnávání osob se zdravotním postižením (dále OZP). Jedná se o společenské vymezení ISP OZP, personalistiku a integraci v ISP OZP, právo a daně v ISP OZP a také obchodní procesy v ISP OZP.
„Pro mě jsou zajímavá především tři témata. Debata o chráněném trhu práce jako takovém. Samotná legislativní definice už je možná překonaná. Váží se k tomu další věci jako rozvíjení vzdělávání a progres OZP a jaké benefity na to vázat,” dodal Vaňásek s tím, že si umí představit, že to nebude jen o finančních benefitech pro tyto podniky, ale i transformaci podniků.
Ergoprogress nastínil i návrh možné budoucí národní strategie sociálního podnikání. Někteří odborníci právě diskusi nad touto částí oceňují. „Je třeba mít námět, ale je třeba vědět, že strategii má ve svém plánu práce ministerstvo. A obsahem zákona je vytvoření koordinačního článku, který by se tím šířeji zabýval s propojením na sociální ekonomii,” dodal Rychtář.
Sociální inovace Ergoprogress odstartovala v lednu letošního roku a účastní se jí šest partnerů, kteří jsou vybráni napříč Českem. Jsou mezi nimi zařazeny podniky v různých etapách fungování i velikosti. Právě od května začíná postupné zavádění sociální inovace do jednotlivých podniků. Projekt skončí koncem roku 2019 a jeho výstupem bude odborná metodika.