Aktuálně se Český červený kříž (ČČK) se stal partnerem Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024, které se koná v Praze a Ostravě. Jako poskytovatel zdravotnického dohledu je ČČK přítomen na všech zápasech ve vnitřních i vnějších zónách, aby zajistil asistenci pro hráče, organizátory i fanoušky z celého hokejového světa. Zapojeno je každý den v Praze a Ostravě téměř 50 zdravotníků, celkově jich na šampionát nastoupí 220.
„V Červeném kříži lze absolvovat základní kurz první pomoci i kurzy určené pro případy ozbrojených konfliktů.“
Jakou nejvyšší kvalifikaci můžete u Červeného kříže získat?
V rámci vnitřního vzdělávání, tak i pro veřejnost nabízí kurzy různého zaměření. Od kurzu první pomoci, které jsou nejvíce známé a mohou začínat už ve škole. Je možné postupovat přes základní kurz první pomoci, kurzy pro zdravotníky na táborech a kurzy určené pro případy ozbrojených konfliktů. Je možné také získat kvalifikaci zdravotnických pracovníků, třeba sanitář.
A co kurzy v oblasti psychosociální podpory?
Těch mají širokou škálu od základního seznámení se, jak podporu poskytovat, až po ty, kteří dokáží být krizovými interventy. Mají kurzy i v oblasti mezinárodního humanitního práva. V podstatě, co činnost, to kurzy. Vějíř činností je poměrně široký. Kromě toho, že poskytují různé druhy služeb a pomoci, tak se snaží v těchto oblastech vzdělávat i zájemce z řad veřejnosti.
Kurz „Rozumíme si pomáháme si“?
Pro ty, které zajímá problematika osob s různými typy postižení (zrakové, sluchové, tělesné či mentální) či seniorů, kteří potřebují pomoci zjistit, jak se k těmto osobám chovat, jak s nimi komunikovat, a jak (nejen) jim v případě potřeby poskytnout první pomoc a následnou péči, uskutečňuje ČČK od r. 2018 kurz s názvem Rozumíme si, pomáháme si.
Kurz v rozsahu 8 hodin je interaktivní a je určen pro širokou veřejnost, pedagogické pracovníky a pracovníky veřejných institucí i jiných subjektů (dopravců, hotelů, bank apod.), kterým usnadní přístup ke klientům se specifickými potřebami a zvýší tak kvalifikaci personálu.
Organizátory kurzu jsou jednotlivé oblastní spolky ČČK. Délka platnosti kurzu je 4 roky s doškolením v rozsahu 4 hodin. Každý absolvent kurzu obdrží také příručku, kterou pro tento kurz vytvořili. Do jednotlivých kapitol také zařazují testy a kvízy, díky kterým si ověříte své znalosti a nově získané informace si lépe zapamatujete.
Oblastní spolky, které tento kurz Rozumíme si, pomáháme si realizují – jejich přehled i další informace získáte na Úřadě ČČK (kontakt).