Dobře je tento stav vidět v oblasti fungování chráněného trhu práce, kde jsou dnes přítomni jak subjekty na úrovni zaměstnavatelů OZP, tak už i kvalitní Integrační sociální podniky OZP. Je celkem logický názor, že Integrační sociální podniky jsou vyšší kvalitativní úrovní na chráněném trhu práce a spousta subjektů na úrovni zaměstnavatelů OZP se k nim snaží přiblížit, zatím jenom pouze názvem. Co je ale zarážející, je neznalost úřední státní správy, kdy vysoká úřednice MPSV je schopna na pracovní skupině k připravovanému zákonu o sociálním podnikání pronést větu: „Nevidím rozdíl mezi zaměstnavatelem OZP a Integračním sociálním podnikem.“
Rozdíl zde je a velmi zásadní. Pokud na tento problém budeme koukat optikou počtu společenských rolí zastoupených v uvedených subjektech, tak subjekt na úrovni zaměstnavatele OZP dnes realizuje pro naši společnost pouze jednu společenskou roli - tedy zaměstnanost - tak ISP musí ze své podstaty dodávat těch rolí daleko více. Tou zlomovou rozdílovou rolí je integrační personalistika, ale jsou i další například propojování speciálních škol a CHTP, poskytování sociální a pracovní rehabilitace, přítomnost ergodiagnostiky atp.
Důležitým rozdílovým faktorem u vedených druhů subjektů na CHTP je i postavení cílové skupiny v jednotlivých podnicích, zatímco u zaměstnavatele OZP tvoří cílová skupina spíše „křoví efektivity“ standardnímu podnikatelskému záměru, v prostředí ISP OZP je cílová skupina podstatou rozvoje celého podniku a ISP OZP je schopen rozvíjet, pokud je schopen zorganizovat a zajistit rozvoj své cílové skupiny.
Těch rozdílů je celá řada, zmiňuji ty zásadní a důležité. Važme tedy slov, kdy mluvíme o zaměstnavateli OZP, a kdy o ISP OZP a nemíchejme hrušky s jablky.