Aktuality 02/04/2024

Ze sociálního světa #198 Aplikace Disway Trails; Aperio-sólo rodiče; Hamzova léčebna pro děti a dospělé; Loutky v nemocnici a pozvánka na výstavu

Dubnové novinky ze sociálního světa jsou tady. Aktuální pozvání na výstavu malíře Tomáše Rybičky, který maluje hlavou. Venkovní učebna v Hamzově léčebně pro děti a dospělé v Luži – Košumberku. Loutkáři navštěvují nemocnice a léčebny a pomáhají dětem i dříve narozeným, aby se zase smáli. Cestujte s praktickou mobilní aplikaci Disway Trails. Společnost pro zdravé rodičovství Aperio představuje své projekty.

foto | Prověřené bezbariérové trasy v mobilní aplikaci | Disway Trails

Aplikace Disway Trails

Trails.disway.org unikátní česko-německý projekt, jehož cílem je zmapovat nejen bezbariérové body, ale celé přístupné trasy – to je Disway Trails mobilní aplikace. Přináší ověřené tipy na výlety pro osoby s hendikepem. Prozatím zahrnuje 23 celodenních tras a přes 140 přístupných zajímavých míst. Spolek Disway se zabývá poradenstvím, mapováním a poskytováním informací o přístupnosti objektů a tras pro hendikepované osoby. S nápadem přišel vozíčkář Jirka, když postrádal ověřené informace k naplánování obyčejného výletu s rodinou.

Aperio

Aperio je tu pro rodiče a jejich děti, aby je podpořilo v náročných životních situacích, ukázalo jim směr a zlepšilo jejich postavení ve společnosti. Díky programu Objev svůj hlas, který pro sólo rodiče pořádala v uplynulém roce Společnost pro zdravé rodičovství Aperio, vzniklo osm komunitních projektů v různých regionech ČR, které usnadňují život sólo rodičům i jejich okolí. Na představení dvou projektů sólo rodičů – Komunitní bydlení pro sólo rodiče pečující o hendikepované děti a unikátní projekt mateřských skupin Mámy spolu – se můžete podívat ve videu.

Jaro voní zjišťovaly děti

Cílem vzdělávacího programu venkovní učebny Hamzovy léčebny pro děti a dospělé je seznámit účastníky přijatelnou a srozumitelnou formou s vybranými zákonitostmi přírody a vést je k poznání nových zákonitostí, funkcí a tajů zeleného světa rostlin. Dr. Hamza byl iniciátorem školní výuky dlouhodobě hospitalizovaných dětí. Věřil v sílu a moc přírodního prostředí, a tak prosadil výsadbu tzv. hájků, volných skupin dřevin, pod nimiž či mezi nimiž, mohla probíhat výuka i pod širým nebem.

Pomáháme, aby se zase smáli

Loutky v nemocnici už 18 let, každý den na několika místech po celé republice zároveň. I letos zrealizují kromě spousty jednodenních návštěv, i několik týdenních programů v léčebnách, kde spolu s nimi pacienti sami vytváří loutkové divadelní představení. Uskutečňují také cílené návštěvy loutkářů u pacientů, kde se na základě dohody ošetřujícími lékaři a terapeuty stávají přímo součástí léčby. Chystají i výpravy za chronicky nemocnými a hendikepovanými dětmi na specializované tábory a léčebné pobyty v léčebnách. Nezapomínají kromě dětí ani na dříve narozené ve zdravotnických a sociálních zařízeních dědečků a babiček, kteří již zřídka opouští lůžko.

Maluje hlavou

Neobyčejný malíř Tomáš Rybička žije od narození s těžkým motorickým postižením. Nemůže chodit ani mluvit, přesto se svým hendikepem kreativně pracuje. S nadhledem, někdy až tvrdohlavě, hledá i malé kroky k tomu, aby se v životě mohl realizovat a smysluplně žít. Tomáš pohledem očí vybírá štětce a také barvy. Ty mu asistent dává na paletu. Malíř si je pak sám nabírá i míchá a nanáší na plátno držené asistentem. Tahy jeho štětce na plátně jsou nenapodobitelné. Každý bod na plátně je vydřen silou jeho vůle. Výstavu můžete navštívit až do 30. dubna 2024 v budově Krajského úřadu Pardubického kraje.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková