1) Výstup na Kilimandžáro i hraní her. Jak to zvládají lidé s hendikepem?
Tělesně postižení během svého života překonávají různé výzvy, někteří i světové rekordy. Nejtěžší výzvou pro ně je však porazit svůj hendikep, který jim znesnadňuje zdárně jednoduché činnosti. Mohou zdolávat vrcholky hor, a přitom jim dělají problém běžné věci jako uvařit si ráno čaj nebo napsat e-mail. Ambasadoři společného projektu Microsoftu a společnosti Alza ukazují, jaký je život s tělesným postižením, a jak ho dokážou usnadnit moderní technologie. Více v článku na Refresher.cz.
2) Středoškolský nápad pro neslyšící se proměnil ve startup
Projekt Slyším očima, který se zrodil v hlavách dvou středoškolaček, se mění na fungující mladý podnik. Svou zásluhu na tom má akcelerační program Laboratoř Nadace Vodafone. Projektu poskytl nejen půlroční intenzivní mentoring a 100 000 korun, ale zajistil mu také spolupráci s klíčovými firmami Virtual Lab a NEWTON Technologies, které pomohou s jeho dalším technologickým a byznysovým rozvojem. Podrobnosti přináší Roklen 24.
3) Sociální podniky v Pardubicích se mohou díky podpoře města dál rozvíjet
Podpora inovací, kreativity i hendikepovaných osob. Přesně s tímto cílem radnice rozdělila celkem 186 200 korun mezi tři sociální podniky na území města, obecně prospěšnou společnost CEDR Pardubice, sociální podnik Léthó a organizaci Péče o duševní zdraví, které svými projekty napomůžou rozvoji sociální oblasti v Pardubicích. Více se dočtete na portálu Noviny Chrudim.
4) Lze vystudovat vysokou školu se zdravotním hendikepem?
Začlenit se do běžného života i pracovního kolektivu je pro mnohé osoby se zdravotním hendikepem velkou výzvou. Díky projektu zaměřenému na osvětu moderních technologií pro zdravotně znevýhodněné, vám představujeme Lindu a Alexandra, kteří i přes zdravotní problémy zapadli do běžného života, a navíc pomáhají dalším. Dočtete se o nich na webu Novinky.cz.
5) Hendikepovaní mají perfektně srovnané priority, říká sociální podnikatel
Fotograf slepý na jedno oko zaměstnává na dva tucty „neviditelných lidí“ – to zní, jako upoutávka na vystoupení Barnumova cirkusu, ale je to fakt. Filip vede už dvacátým rokem úspěšnou IT firmu z vesničky, kde na sto obyvatel připadá šest hospod, a kde je víc lufťáků než místních. Více se o něm dozvíte v rozhovoru pro Reflex.
6) V Černovicích vznikne nové chráněné bydlení
Nezisková organizace Domov pro mne připravuje rekonstrukci domu v Černovicích, kde plánuje chráněné bydlení pro své klienty. Brno na stavbu uvolní částku 5,5 milionu korun. Informuje o tom portál Noviny Kraje.cz.