Rozhovor 08/07/2020

Startovací a tréninkové bydlení, pomoc peer mentorů či sociální a právní poradenství? To je CZEPA!

Tereza Meravá nám vysvětlila, jak důležitou oporou jsou peer mentoři lidem krátce po úraze, nebo jak funguje tréninkové bydlení. Práce je jedna věc, bydlení věc druhá, to víme všichni. Ale co když jste po úraze? Co a jak dál?

Pracovní tým České asociace paraplegiků
Pracovní tým České asociace paraplegiků. | foto: archiv CZEPA

Můžete upřesnit, komu pomáháte?

Pomáháme lidem po poranění míchy. Většina lidí si představí úraz páteře a míchy – třeba pád z výšky, autonehoda. To je ale jenom jedna část poranění míchy. To může vzniknout různými způsoby – třeba nádorovým onemocněním nebo nedokrvením míchy.

Poskytujete také informační a poradenský program pro vozíčkáře. O co se jedná?

Tím je myšleno naše odborné sociální poradenství, právní poradenství a spinální poradenství. Naše dvě sociální pracovnice v rámci sociálního poradenství pomáhají našim klientům se situacemi, které mohou nastat například na úřadech, při vyřizování dávek pro osoby se zdravotním postižením. Často se za námi přijdou poradit rodinní příslušníci. Postupně tak zjišťují, o co budou muset požádat, pokud chtějí například od obce získat bezbariérový byt.
Poradíme, na jakém úřadě si mají vyřídit jakou dávku, jestli mají nárok na nějakou mimořádnou pomoc, kde si mohou vyřídit průkaz ZTP nebo parkovací kartu. Poradíme jim se všemi praktickými věcmi, které potřebují. Současně si je může přebrat naše spinální specialistka Zdeňka Faltýnková. Ta s dotyčnými postupně nacvičí či ukáže v rámci některého z našich seminářů obsluhu vozíku, pomůže vozík vybrat a zejména nastavit správně sed. Pomůže také s výběrem správných kompenzačních pomůcek i bezbariérové úpravy bydlení. Nově také nabízíme poradnu externí právničky.

Cituji: „Je dobré, aby člověk po úrazu začal realizovat všechny potřebné změny a úpravy co nejdříve a nic neodkládal, na nic nečekal a v případě potřeby se obrátil na nás.“ Souhlasíte?

Troufnu si tvrdit, že když k nám přijde člověk, který je ještě v šoku po úraze, je v doprovodu někoho z rodiny, přijede na vozíku přímo z nemocnice nebo z rehabilitačního ústavu, tak mnoho věcí stále neví. Často má zapůjčený vozík, který mu mnohdy nevyhovuje, tlačí ho, nemá doma přizpůsobené bydlení a řeší spoustu dalších potíží, které „zdravé“ lidi nenapadnou. My jsme schopni se o něho kompletně postarat v rovině informací a rad, ale i v konkrétní praktické pomoci. Od nás poté odchází s daleko větším přehledem o tom, kam se obrátit, co si má zařídit, co u nás může využít, v čem mu pomůžeme. Předáme mu také kontakty na další s námi spolupracující organizace, pracoviště, lidi, rehabilitace. Zkrátka, od nás odchází kompletně edukovaný a instruovaný v tom, jak může ihned začít pracovat na zlepšování své situace a jak mu v tom můžeme být nápomocni my.

„Byli bychom rádi, kdyby i praktičtí lékaři a sociální pracovníci na úřadech o nás věděli a kontakt předali.“

Kdy a kde se o CZEPĚ dozví poprvé?

To je velice složité a zároveň se jedná o věc, kterou bychom chtěli zlepšit. Správně by se o nás měl dotyčný dozvědět na spinální jednotce v nemocnici nebo na rehabilitačním pracovišti. Ti všichni by měli být těmi, kteří mají naše materiály k dispozici a kteří je předají dál. Do nějaké míry se to děje, ale ne tak, jak bychom si představovali.
Byli bychom rádi, kdyby i praktičtí lékaři a sociální pracovníci na úřadech o nás věděli a kontakt předali.

Zaměstnáváte vozíčkáře?

Vozíčkáře zaměstnáváme v rámci samotné organizace, jako peer mentory, v Hvězdném bazaru nebo jako naše externí lektory projektu BanalFatal!. U nás mají stejnou šanci jako kdokoliv jiný, co se týká práce. Navíc veškeré naše prostory jsou bezbariérové.

Můžete jednotlivé možnosti konkretizovat?

Ano. Například Hvězdný bazar, charitativní obchod, který je projektem tréninkového zaměstnávání. Zpravidla každý hendikepovaný po nástupu dostává pracovní smlouvu na rok. V našem Hvězdném bazaru prodávají bazarový sortiment a starají se o celý provoz obchodu. Věnuje se pozornost především jejich pracovním dovednostem, začlenění do kolektivu a jejich specifickým potřebám. To je Hvězdný bazar, jehož druhou pobočku jsme nedávno otevřeli v Karlíně. Jsme rádi, že se projektu daří.

„Peer mentoři bývají velice zkušení vozíčkáři, kteří už moc dobře vědí, co a jak.“

Co byste nám mohla říci o peer mentorech?

Peer mentoři bývají velice zkušení vozíčkáři, kteří už moc dobře vědí, co a jak. Jsou delší dobu na vozíku a pomáhají těm, kterými tehdy byli také. Jsou to aktivní lidé, dobře adaptovaní na svůj hendikep. Právě z takových si vybíráme průvodce nových vozíčkářů.
Lidé bývají zpočátku po úraze bezradní, ocitnou se v nové životní etapě. Je zapotřebí, aby jim peer mentor předal své poznatky, jak aktivně žít a co všechno je možné, jak se dá zapracovat na lepší kvalitě života. My samozřejmě jako CZEPA poskytujeme odborné poradenství, ale mnohokrát nejlépe poradí a pomůže právě člověk, který má s postižením a se zdravotními komplikacemi už nějaké osobní zkušenosti. Pro vozíčkáře je také nepříjemné řešit například s lékařem věci intimního charakteru, tak i v tomto může něčí zkušenost z praxe pomoci nejlépe.
Peer mentoři pomohou s pestrou škálou činností, od praxe v sebeobsluze až po dopomoc s návratem do společnosti. Mohou dotyčného třeba doprovodit na kulturní akce, do obchodu, ukázat jim fígle pohybu venku, seznámit je s různými vychytávkami. Peer mentor je člověku k dispozici, tak dlouho, jak je potřeba. Díky našim peerům klienti rychleji řeší situace, které by jim jinak zabraly zbytečný čas a přicházení na něco, co už bylo objeveno.

Práce je jedna věc, důležité je i bydlení. Jak funguje startovací bydlení pro vozíčkáře s poraněním míchy?

Máme dva typy bydlení, jedno z nich je startovací bydlení. Je určené pro ty, kteří by se vraceli domů do bariérového prostředí. Byt zapůjčíme maximálně na jeden rok.
Časem je vysíláme do samostatného života a bydlení. Často zpětně oceňují startovací bydlení jako perfektní službu, která jim velice pomohla. Startovací bydlení máme v bytech v Malešicích, kde jsou dostupné sociální služby, rehabilitace, jídelna, vrátnice a knihovna. Vše je uzpůsobeno bezbariérově.

Kolik takových bytů máte?

Od Prahy 10 máme k dispozici startovacích bytů v Malešicích pět. Máme však ještě jeden byt magistrátní, jako tréninkový v Praze 4, ten je určený pro dva tetraplegiky. Ti nemají postižené pouze dolní končetiny, ale i ruce a trup. Často se pohybují na elektrických vozících, potřebují mnohem větší míru dopomoci.
Cílem tréninkového bydlení je osamostatnění se i za pomoci asistenčních osob. Jde o to, aby si tetraplegik uměl zajistit logisticky potřebné služby, zvyšoval svou kompetenci a byl zodpovědný sám za sebe.
Startovací bydlení má naštěstí optimističtější vyhlídky. Lidé se opravdu jeden za druhým střídají často i po kratší době, než jeden rok. Po době, kterou potřebují na úpravy svého bytu, pak odchází do úspěšného samostatného života.

Spolupracujete v rámci činnosti s některými podniky či organizacemi?

Ano. Je nám jasné, že spolupráce je základ. Ať už s komerčními firmami v rámci zaměstnávání vozíčkářů, nebo jako finanční partneři našich projektů, např. ŠKODA AUTO, ČSOB, Kooperativa atd. Neziskovým organizacím dáváme prostor na prezentaci na našem komunitním portále Vozejkov.cz.

Autor: Jan Forbelský

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."