Jak byste charakterizovala projekt Disway.org?
Disway je projektem, který spravuje Spolek pro podporu cestování handicapovaných, z. s. za významné podpory firmy Good Sailors. Jedná se o internetový portál pro hendikepované, vlastně i pro zdravé lidi, především budoucí cestovatele, kteří potřebují poradit s bezbariérovostí zajímavých míst. Na Disway.org najdete mnoho informací. Mapujeme bezbariérovost po celém světě. Posléze vkládáme do mapy na portále ta místa, kam se dostane sám nebo s dopomocí i hendikepovaný cestovatel.
„Jedná se o internetový portál pro lidi, především budoucí cestovatele, kteří potřebují poradit s bezbariérovostí zajímavých míst.“
Jak jste se k tomuto projektu dostala?
K tomuto projektu jsem se dostala přes vlastní cestování na invalidním vozíku. Zakladatel webu Disway.org pan Jiří Maule našel na internetu můj blog. Zaujalo ho, kam všude jsem se na vozíku podívala a pozval mě ke spolupráci jako ambasadorku.
„Naší cílovou skupinou jsou postižení, ale také zdraví lidé, kteří se prostě jen bojí vyrazit do světa.“
Kdo je vaší cílovou skupinou?
Naší cílovou skupinou jsou postižení, ale také zdraví lidé, kteří se prostě jen bojí vyrazit do světa. Snažíme se dodat odvahu například starším ročníkům a ukazujeme jim, že cestovat a třeba letět letadlem, není jen pro mladé. Cestujeme po světě s mojí mamkou, které bude za pár let 70. Ta všem vrstevníkům s oblibou říká: „Když to zvládnu já a tlačím u toho dceru na vozíku, zvládneš to taky. A strach? Z čeho máš strach, že spadne letadlo? To už je větší pravděpodobnost, že potkáš na silnici nějakého cvoka a srazí tě autem nebo ti spadne cihla na hlavu, když projdeš pod lešením!“
Cituji: „Projekt nemá být mapou s body a popisem bezbariérovosti, ale chceme umožnit předávání osobních zkušeností.“ Můžete tuto myšlenku rozvést?
Náš web je otevřený všem, kteří chtějí pomáhat. Dáváme možnost čtenářům přidat svoje vlastní zkušenosti z cest, ale jsou i jiné způsoby možné spolupráce. Prostě a jednoduše řečeno, každý se může stát naším ambasadorem.
Může na portálu člověk vyhledat lokality jen v České republice nebo i v zahraničí?
Na Disway.org je možné vyhledat přístupné či bezbariérové lokality nejen v České republice, ale po celém světě. Naši ambasadoři a přispěvatelé informují čtenáře o vhodném či méně vhodném bezbariérovém ubytování, o památkách, kde to jde bez problémů, kde je třeba do restaurace jeden schůdek, kde jsou výtahy či plošiny.
Spolupracujete s nějakými organizacemi?
Spolupracujeme s FA Dopravní v Děčíně, Pražskou organizací vozíčkářů (na metodice přístupnosti) a s dalšími organizacemi mapující bezbariérovost. Jsme ve spojení s několika internetovými portály a vzájemně se dělíme o zkušenosti z cestování. Více informací se můžete dozvědět na webu https://www.disway.org/cs/partners
Plánujete i zahraniční spolupráce?
V zahraničí hledáme místní ambasadory a aktivní hendikepované, kteří by měli zájem se do projektu zapojit. Náš portál Disway je v češtině i angličtině. Zahraniční spolupráce je tak možná především v oblasti poradenství, případně průvodcování postižených po oblíbených, ale obtížnějších lokalitách. Psali o nás třeba v časopise Rolling Inspiration pro postižené v Jihoafrické republice nebo na stránce Organizace pro lidi s diagnózou spina bifida ve Spojených státech. Také nás velmi potěšil článek v anglickém časopise Access4Blues.
Je možnost projekt Disway podpořit?
Ano, samozřejmě. Činnost Disway.org je možné podpořit, vše najdete tady: www.disway.org.
„Plány máme velké. Připravujeme mobilní aplikaci.“
Jaké máte s Disway cíle nebo plány?
„Plány máme velké. Připravujeme mobilní aplikaci. Rádi bychom nabídli turistické průvodce zajímavých oblastí, kde máme zmapovanou bezbariérovost od uživatelů/přispěvatelů Disway. Naším cílem je rozšířit poradnu cestování, najít další zahraniční ambasadory, vylepšit webové stránky o další zajímavé rubriky a naši mapu světa pokrýt, co nejvíce zmapovanými místy“, řekl Jiří Maule, zakladatel Disway.